Kompanija „Kasperski” je tokom 2023. godine analizirala broj sajber napada na mobilne telefone koji je dostigao skoro 33,8 miliona širom sveta, što je više od 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Najčešća pretnja mobilnim uređajima je reklamni softver, koji čine 40,8 odsto svih otkrivenih pretnji. U Srbiji je takođe zabeležen veliki broj napada u 2023. godini. Kompanija je objavila je godišnju analizu u kojoj se ističe porast bezbednosnih rizika po mobilne uređaje, usled razvoja zlonamernih mobilnih alatki i tehnologija.
Prema mišljenju eksperata, primetan je trend rasta napada na mobilne uređaje. Samo u 2023. godini, broj globalnih napada porastao je na 33.790.599, što je skok od skoro 52 odsto u poređenju sa 22.255.956 napada zabeleženih 2022. godine. Najveći broj napada zabeležen je u Nemačkoj sa 513.441, a u Srbiji je zabeleženo 11.883, dok je broj nezabeleženih napada sigurno mnogo veći.
Najčešća pretnja mobilnim uređajima bio je advare, vrsta softvera koji prikazuje neželjene (i ponekad iritantne) pop-up reklame, koje čine 40,8 odsto svih otkrivenih pretnji. Što se tiče bankarskih trojanaca, nakon što se prethodne godine duplirao, broj instalacionih paketa pao je na 153.682 zabeleženih napada. Istovremeno, broj napada preko mobilnih bankarskih aplikacija nije se značajnije menjao.
Sajber kriminalci često distribuiraju mobilne pretnje preko zvaničnih i nezvaničnih prodavnica aplikacija – app stores . U 2023. godini, stručnjaci su primetili su brojne zlonamerne aplikacije koje su se infiltrirale na Google Play-u. To su najčešće bile lažne investicione aplikacije koje su se oslanjale na taktiku društvenog inženjeringa da bi izvukle lične podatke korisnika, pre svega telefonske brojeve i puna imena, koji su kasnije dodati bazama podataka za telefonske prevare. Pored navedenih, učestali su i napadi preko vots apa i telegram modova dizajniranih da kradu korisničke podatke.
„Porast aktivnosti Android malvera i rizičnog softvera tokom 2023. zabrinjava porast napada na mobilne uređaja, nakon relativno mirnog perioda. Broj napada podseća na 2021. godinu i naglašava rizik sa kojim se korisnici suočavaju. Ne treba izgubiti iz vida da trebamo da budemo oprezni i da primenjujemo bezbednosne mere za zaštitu od sajber pretnji koje sve više (i brže) evoluiraju”, kaže Anton Kivva, stručnjak za mobilnu bezbednost iz kompanije Kaspersky.